Przyrodniczy Szlak Rowerowy Pętla Czarlina

Start:
Czarlina 12, 83-400 Czarlina, Poland

Przez:
Szludron 1, 83-425 Szludron, Poland

Do:
Czarlina 12, 83-400 Czarlina, Poland

Opis:

Trasa Rowerowa "Pętla Czarlina"  jest 14 km szlakiem, zlokalizowanym w północnej części Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Początek trasy znajduje się we wsi Czarlina tuż przy przystanku autobusowym. Stąd wyruszamy wzdłuż rzeki Wdy w kierunku zachodnim gdzie szlak zawiedzie nas w koło jeziora Słupinko, aby lasami poprowadzić nas z powrotem do wsi Czarlina.

Trasa rowerowa zaczyna się w Czarlinie w pobliżu pętli autobusowej. W tym miejscu stoi pierwsza tablica informacyjna z mapą trasy. Stąd kierować się trzeba w stronę Osady Rybackiej w Czarlinie, gdzie do dziś znajdują się dawne suszarnie sieci. Podróż przebiega wzdłuż planowanego rezerwatu "Doliny Wdy i Trzebiochy" aż do ujścia rzeki Wdy do jeziora Radolnego, nad którym przeprowadzi nas most. Kierując się wzdłuż jeziora Radolnego docieramy do malowniczego, położonego wśród borów jeziora Zatur. Jest to mały zbiornik bogato pokryty roślinnością wodną , w tym przepięknie kwitnącym grzybieniem białym.

Zbaczając około 150m ścieżką na południe dociera się do użytku ekologicznego "Przerębska Huta" z fragmentem olszynki źródliskowej. Jest to też miejsce zasiedlone przez bobry europejskie. Podążając dalej wyznaczoną trasą wśród kaszubskich borów, dotrzemy do strumienia, łączącego jeziora Słupinko i Słupino, po czym szlak skieruje nas na północ, gdzie miniemy miejscowość Słupinko i Szludron. Kolejny przystanek  czeka przy leśnym parkingu, gdzie po dość wyczerpującym przejeździe , będzie czas na chwilę wytchnienia  w cieniu dorodnych sosen.

Po chwili wytchnienia czas na ostatni odcinek trasy, z którym jeszcze raz przekroczymy rzekę Wdę i dojeżdżając do drogi asfaltowej wrócimy do Czarliny, gdzie rozpoczęła się wędrówka.

 

Długość trasy: 14 km

Przebieg trasy: Czarlina, Rzeka Wdy, Jezioro Słupino, Czarlina

Oznaczenie trasy: niebieskie znaki

Opinie użytkowników

Brak komentarzy

Mapa: