Lipuski Szlak Rowerowy

Start:
Młyńska, 83-424 Lipusz, Poland

Przez:
Nowe Karpno 5, 83-424 Nowe Karpno, Poland

Do:
Młyńska, 83-424 Lipusz, Poland

Opis:

Lipuski Szlak Rowerowy, jest szlakiem podczas której odkrywamy piękno kaszubskich miejscowości i poznajemy ciekawe atrakcje do zwiedzania. Szlak przebiega od Lipusza przy Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego i wraca z powrtotem do Lipusza. Poza walorami przyrodniczymi ukazuje ciekawe elementy kulturowe i historyczne Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Jadąc tą trasą napotykamy atrakcje przyrodnicze np. Diabelski Kamień czy do niedawna wspaniały pomnik przyrody Tuszkowska Matka. Przyjeżdżając do Szklanej Huty kierujemy się nastepnie na Śluzy i Jabłuszka.  Przejeżdżając nad rzeką Wda kierujemy się na Skwierawy, Borowiec i Papiernia. Koniec trasy znajduje się w Lipuszu.

 

Należy wyruszyć z Lipusza spod Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego i udać się w kierunku Tuszkowy. Po przejechaniu 2 km przed leśniczówką Płociczno skręcamy w prawo na drogę gruntową. Po 100 metrach skręcamy ponownie w prawo. Dojeżdżając do skrzyżowania dróg należy skręcić w lewo. Po ok. 1 kilometrze dojeżdża się do pomnika przyrody jakim jest "Diabelski Kamień". Dalej trasa prowadzi przez las. Po ok. 500 metrów należy skręcić w prawo i po przejechaniu dalszych 1000m trafiamy na pomnik przyrody "Tuszkowska Matka". Jadąc dalej drogami o różnym stopniu przejezdności docieramy do drogi asfaltowej Lipusz- Tuszkowy. Kierując się drogą utwardzoną do Szklanej Huty w tej miejscowości udajemy się w lewo drogą w dół i zatrzymujemy się po przejechaniu 100 metrów.

 

Przejeżdżając przez skrzyżowanie kierujemy się prosto wjeżdżając do lasu sosnowego w kierunku wsi Tuszkowy. Wjeżdżąjąc na szosę jedziemy nią kilkanaście kilometrów na skrzyżowaniu skręcamy w lewo do szkoły, spod której jadąc drogą asfaltową skręcamy w prawo. Przy kapliczce należy udać się w lewo w kierunku miejscowości Śluza. Następnie należy udać się do miejscowości Jabłuszka i do kolejnej miejscowości Skwierawy. Przejeżdżając dalej przez most nad rzeką Wda trzeba udać się dalszą trasą przez las. Na rozstaju dróg skręcamy w prawo za znakami kierunkowymi szlaku i po przejechaniu przez nieczynną linię kolejową Lipusz-Bytów wjeżdżamy do Skwieraw. Jadąć drogą gruntową docieramy do niewielkiego jeziora o nazwie Piekełko, następnie napotykamy się na rzekę Wda i udajemy się do Borowca, w której to miejscwości skręcamy do Papierni. Po przejechaniu 1km docierając do zabudowań Przysiółka Lubiszewo, docieramy do drogi asfaltowej Lipusz- Sulęczyno i skręcamy w lewo. Nastepnie po przejechaniu leśniczówki Karpno docieramy do punktu końcowego trasy- Lipusz.

 

 

Długość szlaku: 31 km

Przebieg szlaku: Lipusz, Tuszkowy, Szklana Huta, Skwierawy, Borowiec, Papiernia, Karpno, Lipusz

Oznaczenie szlaku: czerwone znaki

Opinie użytkowników

Brak komentarzy

Mapa: