Rynek Miasta Kościerzyna

Adres:
Kościerzyna
ul. Rynek

Opis:

W samym Sercu Kaszub, na północnym krańcu Borów Tucholskich leży miasto Kościerzyna. To centrum turystyczne i gospodarcze regionu, przez które codziennie przewijają się rzesze mieszkańców i turystów. Kościerzyna od wieków słynęła z wielokulturowości. Dziś miasto chlubi się nazwiskami ks. dra Leona Heykego, Franciszka Sędzickiego, Tomasza Rogali i Aleksandra Majkowskiego. Sercem miasta stanowiącym także centrum zabytkowego układu urbanistycznego śródmieścia, zachowanego w niezmienionej formie od czasów krzyżackiej lokacji jest rynek. Zasada rozplanowania rynku i układu ulic Kościerzyny oparta została na układzie z placem zamkniętym ośmioma ulicami wychodzącymi prostopadle z jego rogów.


Rynek zbliżony jest kształtem do kwadratu o przekątnych przebiegających zgodnie z kierunkami stron świata. Obecnie plac obudowany jest głównie trzykondygnacyjnymi kamieniczkami wybudowanymi na przełomie XIX i XX wieku. Kościerzyna to ważne miejsce na mapie europejskich sanktuariów maryjnych (dwa w jednej parafii), do których zmierzają liczni pielgrzymi. Atrakcją jest stojący niedaleko rynku Stary Browar, który łączy tradycję (1856 r.) z nowoczesną technologią warzenia złotego trunku.

Bogata oferta kulturalna i sportowa, dopełniona nowoczesnymi ekspozycjami Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Kolejnictwa i Muzeum Akordeonu sprawia, że Kościerzyna to atrakcyjne miejsce wypoczynku przez cały rok. Na turystów czeka dobrze zorganizowana baza noclegowa, gastronomiczna, obiekty sportowo-rekreacyjne oraz miejsca kultywujące kaszubskie tradycje. Piękne kaszubskie jeziora, szlaki rowerowe oraz lasy pełne grzybów i jagód są tu na wyciągnięcie ręki. Kościerski rynek, na którym stoi figura Remusa – bohatera kaszubskiego, szczególną aurę roztacza latem, tętni życiem, kolorami i zapachami, a w każdy weekend muzyką na żywo i atrakcyjnymi rozrywkami.

Mapa:

Opinie użytkowników

2019-09-30 12:27:27

5

Ciekawe miejsce.

Aleksandra Z.

2018-05-22 11:35:30

5

Piękne miejsce

Patryk W.