Diabelski Kamień w Owśnicach

Adres:
Owśnice

Opis:

Owśnice to wieś na Pojezierzu Kaszubskim, położona w województwie pomorskim w powiecie kościerskim w gminie Kościerzyna nad rzeką Kanią. W tej miejscowości znajduje się tajemniczy „Diabelski Kamień”, który swą legendą przyciąga wielu wypoczywających na Kaszubach.

 

Legenda głosi, że dawno temu tym właśnie głazem diabeł chciał zablokować Bramę Wyżynną, żeby pobożni kaszubscy pielgrzymi nie mogli dostać się do Gdańska. Ponieważ diabeł bał się światła, leciał z ogromnym głazem w swoich szponach nocą. Zaskoczyło go jednak pianie koguta, zapowiadające nadchodzący świt. Upuścił kamień z wysoka, wydrążył w nim małą dziurkę i tam się skrył, aby przeczekać do zmierzchu. Rankiem zaskoczeni Kaszubi postanowili, że zamiast stawiać zaplanowaną w tym miejscu kapliczkę, w dziurkę ogromnego głazu wstawią krzyż. Prawdopodobnie we wnętrzu skały diabeł siedzi po dziś dzień.

 

Kamień opisany legendą jest jednym z największych głazów narzutowych na Kaszubach. Jego obwód to aż 13,2 m, szerokość wynosi 4,7 m, a wysokość ponad 2,2 m.

 

Mapa:

Opinie użytkowników

2019-03-11 10:42:34

5

Ciekawa legenda i interesujące miejsce polecam!

Sandra P.

2018-05-22 11:23:03

5

Ciekawe miejsce!

Maria P.