Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach

Kontakt:
tel. 58 686 11 30
tel. 58 686 12 88

Adres:
Wdzydze
ul. T.i I. Gulgowskich 68

Opis:

Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny to najstarsze na ziemiach polskich (założone w 1906 roku) muzeum na wolnym powietrzu. Jego twórcy, Teodora i Izydor Gulgowscy, urządzili je w XVIII-wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza - Michała Hinca. Tam zgromadzili typowe dla tego czasu sprzęty domowe i gospodarskie oraz cenną kolekcję czepców haftowanych złotą nitką (tzw. złotogłowie), obrazów malowanych na szkle i ceramiki. Naukowa działalność i społeczne pasje założycieli Muzeum spowodowały także rozwój miejscowego rękodzieła i odkryły piękno kaszubskiej sztuki ludowej, które tkwi w misternych korzennych plecionkach i wielobarwnych haftach.

 

Muzeum, już ponad 100 - letnie, obecnie zajmuje 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń na południu Kaszub, zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, młyny, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze - 49 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczy o bogactwie i różnorodności wiejskiego budownictwa z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.

 

Na terenie Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego znajduje się wystawa dla dzieci ,,Muzeum do zabawy?''. To wystawa, dzięki której można poczuć, jak śpi się pod pierzyną, dotknąć żeliwnej wafelnicy i poszperać w kuchennym kredensie. Przewodnicy opowiadają na niej o różnych muzeach istniejących na świecie, wyjaśniają, do czego w ogóle są potrzebne kolekcje muzealne, pokazują, jakiego rodzaju eksponaty można gromadzić na przykład w skansenach.

 

Co roku, w trzeci weekend lipca na terenie Muzeum we Wdzydzach odbywa się największa impreza folklorystyczna na Kaszubach - Jarmark Wdzydzki. W trakcie dwudniowej imprezy prezentuje się folklor kaszubski, wystawy i sprzedaż rękodzieła twórców ludowych. Jarmarkowi towarzyszą pokazy i warsztaty wiejskich zajęć i rzemiosł oraz występy zespołów folklorystycznych.

 

Mapa:

Opinie użytkowników

Brak komentarzy